موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان پیشگام اقتصاد مقاومتی است

فرستادن به ایمیل چاپ

مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در نشست خبری با اصحاب رسانه :

موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان پیشگام اقتصاد مقاومتی است

مدیر عامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به سرمایه گذاری های موسسه به ویژه در حوزه پتروشیمی در راستای جلوگیری از خام فروشی، گفت: شرکت پتروشیمی مروارید با تبدیل یک تن اتیلن به سه تن منواتیلن گلایکول و سه برابر کردن ارزش آن و صادرات به بازارهای جهانی، یکی از نمادهای اقتصاد مقاومتی در کشور است که متعلق به فرهنگیان عضو موسسه است.

به گزارش روابط عمومی موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، دکتر غندالی در نشست خبری به مناسبت هفته معلم در جمع اصحاب رسانه تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی ما ایجاد سودآوری پایدار برای اعضای موسسه بوده است تا تحت هر شرایط اقتصادی و مدیریتی خدشه ای به منافع فرهنگیان وارد نشود. لذا در این راستا حوزه هایی برای سرمایه گذاری انتخاب شد کا ما را به این هدف نزدیک سازد.

 


دکتر غندالی با اشاره به تلاش های جدی مدیران فعلی موسسه برای ساماندهی شرکت ها و سهام موجود افزود: به دلیل افت قیمت محصولات پتروشیمی در بازار جهانی به نصف ما تلاش کردیم که با تبدیل مواد خام به مواد اولیه پرطرفدار، بخش زیادی از ارزش افزوده را به جیب فرهنگیان بازگردانیم.

وی نخستین گام این مسیر را تدوین یک برنامه استراتژیک بلند مدت و تعیین حوزه های سودآور عنوان کرد و افزود: در چند سال گذشته سود پایدار موسسه حدود ٢ هزار میلیارد ریال بود زیرا سرمایه گذاری مهمی صورت نگرفته بود اما در طول سه سال گذشته به سرعت به سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی اقدام کردیم و شمار شرکت های اسن حوزه را از دو شرکت به ١٢ شرکت رساندیم.

مدیرعامل موسسه با اشاره به شرکت های تابعه موسسه و چشم انداز سودآوری هر کدام از آنها تصریح کرد: در حال احیای بانک سرمایه به عنوان بانک متعلق به فرهنگیان هستیم و وضعیت سهام این بانک در بورس روند مثبتی را آغاز کرده است.

دکتر غندالی با اشاره به کمک گرفتن موسسه از صاحب نظران حوزه اقتصادی برای مشخص کردن حوزه های جذاب سرمایه گذاری عنوان کرد: پتروشیمی، نفت و انرژی، حوزه نیروگاهی، حوزه داروسازی و حوزه معدن به عنوان حوزه های جذاب سرمایه گذاری به ترتیب اولویت مشخص شد و موسسه نیز برنامه های مدونی برای سرمایه گذاری در این حوزه ها ارائه و در برخی زمینه ها نیز اقدامات اساسی انجام داد.

وی گفت: یکی از اقدامات بسیار مهم، راه اندازی سایت پتروشیمی مروارید با همت متخصصان ایرانی بود که ظرف دو سال به صورت شبانه روزی و سه شیفت کاری سرانجام به مرحله تولید و صادرات رسید.

مدیرعامل موسسه با اشاره به ارزش و جایگاه این پتروشیمی تصریح کرد: ما به جای اینکه هر تن اتیلن را ٥٥٠ دلار بفروشیم آن را به سه تن منو اتیلن گلایکول تبدیل کرده و هر تن را ٦٠٠ دلار می فروشیم که به معنی افزایش ارزش سه برابری آن است.

دکتر غندالی در پایان از تولید هزار تن MEG و صادرات ٧ کستی از این محصول به کشورهای مختلف دنیا خبر داد.