با هدف توسعه صنایع پتروشیمی؛ ایران-آلمان تفاهم نامه ۲میلیارد یورویی امضاکردند

فرستادن به ایمیل چاپ

با هدف توسعه صنایع پتروشیمی؛ ایران-آلمان تفاهم نامه ۲میلیارد یورویی امضاکردند

صنايع پتروشيمي ايران و شرکت «اي. دي. کي. ال» آلمان تفاهم نامه‌اي به ارزش ۲ ميليارد يورو امضا کردند و پيش بيني مي‌شود حجم اين تفاهم تا سقف ۱۰ ميليارد يورو هم افزايش يابد.

به گزارش خبرنگار مهر، تفاهم نامه همکاري ميان پتروشيمي مسجد سليمان با شرکت ADKL آلمان به ارزش ۲ ميليارد يورو امضا شد و اين رقم تا سقف ۱۰ ميليارد يورو قابل افزايش خواهد بود.

اين موافقت‌نامه با هدف گسترش همکاري در زمينه‌هاي تامين مالي، انتقال تکنولوژي و فنآوري و اجراي قراردادهاي EPCF امضا شده است.

 


«برند لنزن» مديرعامل شرکت «اي. دي. کي. ال» آلمان در حاشيه امضاي اين تفاهم نامه همکاري در جمع خبرنگاران با اشاره به حجم سرمايه گذاري انجام گرفته با پتروشيمي مسجد سليمان، گفت: رقم کل سرمايه گذاري حدود ۱۰ ميليارد يورو است که در فاز نخست آن سرمايه گذاري ۲ ميليارد يورويي انجام خواهد شد.

اين مقام آلماني با اعلام اينکه به عنوان شرکتي که بيشتر از حقوقدان و حسابرس تشکيل شده است توانستيم با شرکت مسجد سليمان به اين توافق دست يابيم اظهار رضايت مي کنيم، افزود: در شرکت «اي. دي. کي. ال» آلمان يک بخش ايران داريم که با کمک آنها توانستيم تفاهم نامه امروز را منعقد کنيم.

وي با بيان اينکه در گفتگوهاي امروز چند بار نام چين و سرمايه گذاري آنها را در ايران شنيديم، اظهار کرد: تمايل داريم بتوانيم با امکانات موجود در ايالت نوردراين-وستفالن در طرح‌هاي ايران همکاري داشته باشيم.

يوسف داودي مديرعامل پتروشيمي مسجدسليمان هم در اين مراسم با ابراز علاقه به همکاري با شرکت هاي اروپايي در زمينه پتروشيمي تاکيد کرد: توافق نامه همکاري پتروشيمي مسجد سليمان و ADKL آلمان آغاز مناسبي براي گسترش همکاري با آلماني ها به شمار مي‌رود.

اين مقام مسئول همچنين با بيان اينکه با هدف تکميل زنجيره هاي ارزش در صنايع پتروشيمي، تاسيس منطقه اقتصادي انرژي «زيلايي» در دستور کار قرار گرفته است، گفت: با استفاده از ذخاير گاز طبيعي و احداث يک خط لوله ۲۰ اينچي انتقال گاز به دنبال توسعه صنايع پتروشيمي در اين منطقه هستيم.

وي افزود: هم اکنون ذخاير عظيم گاز و گازهاي همراه نفت در اين منطقه وجود دارد و نگراني براي تامين خوراک صنايع پتروشيمي نداريم.

«گارلت دوين» وزير اقتصاد ايالت «نورد راين وست فالن» آلمان هم در حاشيه امضاي اين تفاهم نامه با اشاره به سفر يک هيات اقتصادي به آلمان تا چند روز آينده، خاطرنشان کرد: آلمان در دوران پسا تحريم به دنبال احياي و توسعه روابط اقتصادي و تجاري در تمامي حوزه ها با ايران است.

[ بازگ