رفع چالش رقابت پذیری با خطوط کشتیرانی با حذف مالیات بر ارزش افزوده

فرستادن به ایمیل چاپ

رفع چالش رقابت پذیری با خطوط کشتیرانی با حذف مالیات بر ارزش افزوده

وزير صنعت، معدن و تجارت در ديدار با مديرعامل و مديران ارشد شرکت کشتيراني جمهوري اسلامي ايران از خدمات اين شرکت قدرداني کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل صندوق بازنشستگي کشوري به نقل از مانا، مهندس محمد‌رضا نعمت زاده در اين ديدار که در ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، از خدمات کشتيراني جمهوري اسلامي به نيکي ياد کرد و در گفتگو با مديران اين شرکت در جهت رفع مشکلات و معضلات اين شرکت توسط وزارتخانه متبوعش قول همکاري مساعد داد .

وزير صنايع با برشمردن فرصت هاي مهم پيش روي صنعت حمل و نقل دريايي بر حمايت هرچه بيشتر دولت از ناوگان ملي تاکيد کرد و افزود: تلاش مي کنيم در دولت حمايت خوبي از اين شرکت صورت گيرد و با رفع مشکل ۹ درصد ماليات بر ارزش افزوده به کالاهاي حمل شونده توسط اين ناوگان چالش رقابت پذيري با خطوط بين المللي را حل کنيم.

 


دکتر محمد سعيدي رئيس هيئت مديره و مديرعامل کشتيراني جمهوري اسلامي ايران با بيان اينکه در دوران تحريم تنها دو خط بندرعباس- آسياي شرقي و تانزانيا فراهم بود، افزود: همکاران ما در اين دوران با ارائه خدمات در اين دو خطوط توانستند بازدهي شرکت را همچنان استوار نگه دارند و از اين طريق کاستي‌هاي درآمدي خود را مرتفع سازند .

وي ادامه داد: با برنامه ريزي همکاران و مديران شرکت از ۶ ماه قبل از لغو تحريم ها اقدامات لازم را پيش بيني کرديم و خوشبختانه به فاصله يک ماه از لغو تحريم ها خطوط خود به سمت اروپا را نيز دوباره احيا کرديم .

دکتر سعيدي با بيان اينکه نمايندگي هاي خود را در اروپا و کشورهاي ديگر راه اندازي مجدد کرده ايم افزود: امروز تردد کشتي هاي اين شرکت در بنادر هامبورگ، آنتورپ بلژيک، جنواي ايتاليا، بارسلوناي اسپانيا و مالتا از سر گرفته شده است و از اين طريق بستر ويژه اي براي حمل محصولات شرکت ها و بازرگانان ايراني به اروپا فراهم کرده ايم و به صورت ماهانه و بر اساس درخواست فعالان اقتصادي ايران دو فروند کشتي راهي بنادر اروپا شده اند که البته با هيچ محدوديتي در افزايش کشتي ها در اين خط مواجه نيستيم.

وي ادامه داد : در احياي خط امريکاي لاتين نيز با معضلي روبرو نيستيم و خوشبختانه سومين کشتي اين شرکت نيز به اين منطقه در حال حرکت است.

رئيس هيئت مديره کشتيراني تصريح کرد : اکنون با هيچ مشکلي براي تردد ناوگان ملي روبرو نيستيم و بر همين اساس در حال مذاکره با خطوط بين المللي کشتيراني براي ايجاد خط واصل بين آسياي شرقي به آمريکاي لاتين و همچنين آسياي شرقي به اروپا هستيم .

دکتر سعيدي با بيان اين مطلب که ظرفيت فعلي ما در حال حاضر حدود ۵,۱ ميليون DWT است افزود: هم اکنون مذاکراتي براي گسترش ظرفيت و به روز رساني ناوگان شرکت در حال انجام است.

وي ادامه داد : در صدد هستيم در مذاکرات با شرکت هاي کره جنوبي و چين براي دريافت کشتي هاي جديد در بخش کانتينري کشتي هايي با ظرفيت ۱۴۰۰۰ TEU را دريافت کنيم تا از اين رهگذر فاصله خود را با ديگر خطوط کشتيراني بين المللي پوشش دهيم .

دکتر سعيدي تصريح کرد : يکي ديگر از اولويت هاي ما توسعه در امر بانکرينگ است که خوشبختانه مجموعه‌اي را با همکاري شرکت ملي نفتکش و منطقه آزاد قشم تا کمتر از دو ماه ديگر وارد مدار خواهيم کرد که اين مجموعه داراي ظرفيتي بالغ بر ۵۰ هزار تن است که با وجود همين مقدار ظرفيت در بندرعباس مجموعا ظرفيت قابل توجه ۱۰۰ هزار تني را ايجاد خواهيم کرد.