حمایت موسسه از ساخت ترمینال نفتی ٣٠ میلیون بشکه ای در جنوب کشور

فرستادن به ایمیل چاپ

حمایت موسسه از ساخت ترمینال نفتی ٣٠ میلیون بشکه ای در جنوب کشور

مدیر عامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، انتقال دانش فنی روز دنیا به داخل کشور را امری ضروری خواند و گفت: قرارداد ایجاد ترمینال نفتی در منطقه آزاد قشم با همکاری شرکت های چینی می تواند علاوه بر سودآوری برای فرهنگیان عضو موسسه و کشور، دانش فنی را نیز برای ما به ارمغان آورد.

دکتر شهاب الدین غندالی در چین و در حاشیه انعقاد قرارداد شرکت ماشین سازی اراک با یک شرکت چینی برای ایجاد ترمینال نفتی در منطقه آزاد قشم با بیان اینکه موضوع این قرار داد، ساخت مخازن فرآورده های نفتی با قطر ١٤٠ متر است، افزود: در فاز نخست ١٠ میلیون بشکه نفت و فرآورده های نفتی و در فازهای بعدی تا ٣٠ میلیون بشکه ذخیره سازی خواهد شد.

وی به نقش مهم این اقدام در گرفتن گوی سبقت از رقبای ایران در منطقه اشاره کرد و افزود: رقبای ما در کشورهای حوزه خلیج فارس، با ساخت مخازن بزرگ تلاش می کنند در اقتصاد این منطقه سهم بیشتری داشته باشند .

مدیرعامل موسسه افزود: ایجاد ترمینال نفتی در منطقه آزاد قشم، گام موثر و مهمی برای پیشگام شدن ایران در اقتصاد خلیج فارس خواهد بود.

 


دکتر غندالی ایجاد منافع و سودآوری پایدار برای کشور را موضوعی مهم برشمرد و تصریح کرد: انعقاد قرارداد ایجاد ترمینال نفتی می تواند منافع چشمگیری برای کشور به همراه داشته باشد.

وی ابراز امیدواری کرد گامی که شرکت ماشین سازی اراک با حمایت موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان برداشته است، بتواند خدمت بزرگی به ملت ایران باشد و سودآوری قابل توجهی برای جامعه فرهنگیان به ویژه اعضای موسسه داشته باشد.

دکتر غندالی قرارداد ساخت ترمینال نفتی در جنوب کشور را شروع خوبی برای همکاری های بهتر ایران و چین خواند و گفت: این یک موفقیت بزرگ است که سه شرکت داخلی و خارجی بتوانند این پروژه نفتی بزرگ را به اتمام برسانند.

مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان همچنین با اشاره به اینکه بیش از ٩٠٠ هزار معلم عضو این موسسه هستند افزود: ما در زمینه های صنعت، آی تی، بیمه و بانک و زمینه های متعدد دیگر فعالیت داریم.

دکتر غندالی با بیان اینکه در حال حاضر طرح های بزرگی را در داخل کشور در دستور اقدام داریم، گفت: با توجه به سیاست های جدید نظام مقدس جمهوری اسلامی، تلاش ما این است که بتوانیم در خارج از کشور نیز در زمینه اجرای طرح های مناسب و سودآور مشارکت داشته باشیم و برای ایجاد سود پایدار و بیشتر برای مجموعه فرهنگیان تلاش جدیدی را آغاز کنیم و قرارداد منعقد شده با شرکت چینی در همین راستا بود.

شرکت ماشین سازی اراک از شرکت های تابعه موسسه است و مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان نیز به عنوان حمایت کننده این قرارداد بزرگ با طرف های چینی در این کشور مذاکره کرده است.

در همین حال منطقه آزاد قشم، با امضای قرارداد مذکور به هاب (قطب) منطقه و قطب دریایی خلیج فارس در بخش ذخیره‌سازی نفت و فرآورده های نفتی تبدیل می‌شود.

این قرارداد همکاری توسط مدیران شرکت ماشین سازی اراک و شرکت «جینگ گانگ» بزرگترین شرکت فلزساز چین در شهر بندری شانگهای امضا شد که موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان نیز به عنوان یکی از حامیان مالی در این طرح بزرگ مشارکت دارد.

ارزش این قرارداد که هدف از امضای آن ایجاد یک منطقه راهبردی برای ذخیره سازی نفت و فرآورده های نفتی اعلام شده، ٥٥٠ میلیون دلار برآورد شده است.

همکاری ماشین سازی اراک با بزرگترین شرکت فلزساز چین

از سوی دیگر امیر حسین رضایی رییس هیات مدیره شرکت ماشین سازی اراک در حاشیه امضای این قرارداد گفت: قرارداد یادشده ١٠ ساله بوده و در چند مرحله اجرای آن صورت می گیرد که در مرحله نخست ذخیره سازی ١٠ میلیون بشکه نفت در دستور کار قرار گرفته است.

وی همچنین انتخاب جزیره قشم برای اجرای این طرح را موقعیت ویژه و ژئوپلتیک آن و همچنین نزدیکی به بندرعباس عنوان کرد که روزانه محل تردد کشتی های نفتی بی شمار و محل بسیار مناسبی برای تخلیله و بارگیری است.

رضایی تصریح کرد که تبدیل قشم به هاب (قطب) منطقه می تواند به عنوان رقیبی جدی برای منطقه فجیره امارات باشد و حتی گوی سبقت را نیز از این منطقه برباید.

او تصریح کرد که ذخیره سازی نفت، شیوه جدیدی است که امروزه در بیشتر نقاط دنیا از آن به عنوان یک روش سودآور استفاده می شود و در این راستا منافع زیادی را عاید کشورها می کند.

رییس هیات مدیره شرکت ماشین سازی اراک با بیان اینکه این ترمینال نفتی، یک قرارداد اجاره ١٠ ساله نیز در کنار خود خواهد داشت، تصریح کرد که با اجاره مخازن نفتی، می توان سالانه ١٢٠ تا ١٥٠ میلیون دلار که قابلیت افزایش تا ٣٠٠ میلیون دلار را داراست، برای کشور ارزآوری به همراه داشته باشد.

او همچنین از ایجاد اشتغال برای تعداد قابل توجهی از افراد با اجرای این طرح خبر داد که می تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم حداقل برای ١٠٠٠ تا ١٥٠٠ نفر شغل ایجاد کند