سرمایه گذاری صندوق ذخیره فرهنگیان در مریوان به رونق اقتصادی و اشتغالزایی می انجامد

فرستادن به ایمیل چاپ

سرمایه گذاری صندوق ذخیره فرهنگیان در مریوان به رونق اقتصادی و اشتغالزایی می انجامد

فرماندار مریوان با اشاره به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس در خصوص سرمایه گذاری صندوق ذخیره فرهنگیان در احداث پالایشگاه نفت در مریوان گفت: موضع گیری بعضی از نمایندگان مجلس باعث فرار سرمایه گذار در استان می شود.

محمد فلاحی روز دوشنبه در گفت و با خبرگزاری ایرنا افزود: یکی از مشکلات اصلی استان از جمله مریوان در طول چند سال گذشته، نبود اشتغال پایدار برای مردم و جوانان تحصیل کرده و حضور کم رنگ سرمایه گذاران در صنایع و حوزه های مختلف بوده است.

وی یادآوری این موضوع که متاسفانه گاها بعضی از نمایندگان مجلس در استان با پاک کردن صورت مساله و نادیده گرفتن اقدامات دولت یازدهم در خصوص باز شدن دروازه های مهم سرمایه گذاری جهانی به کشور افزود: جذب سرمایه گذار در استان و مریوان می تواند گشایش زیادی در بیکاری و اشتغال جوانان داشته باشد.

 


فلاحی با اظهار ناخرسندی از موضع گیری این نماینده در خصوص ابهام در صندوق ذخیره فرهنگیان در یکی از سایت های خبری استان گفت: موضع گیری های این نماینده در سفر معاون اول رئیس جمهوری به مریوان و مخالفت با سرمایه گذاری در بخش خصوصی در شهرستان هم قابل تامل است.

فلاحی تصریح کرد: انتظار این است که این نماینده محترم در طراز ملی و منطقه ای کار کرده و منافع عمومی و توسعه استان و شهرستان مریوان را نیز در نظر بگیرد.

فرماندار مریوان با ابراز تشکر و قدردانی از حمایت های استاندار کردستان برای فراهم کردن زمینه سرمایه گذاری صندوق ذخیره فرهنگیان در مریوان یادآور شد: این کارخانه شرایط مناسب اشتغالزایی افراد زیادی را فراهم می کند.

به گفته وی مسئولان و دستگاه های اجرایی مریوان با روی گشاده و فراغ بال آمادگی کامل دارند برای جذب و پذیرش هر نوع سرمایه گذاری از طرف بخش خصوصی کارگشایی کنند و دست افراد سرمایه گذار را به گرمی می فشارند.

فلاحی تصریح کرد: احداث پالایشگاه نفت مریوان که در آینده ای نزدیک کلنگ زنی آن آغاز می شود با رعایت تمام معیار های زیست محیطی و دارا بودن استاندارد های جهانی خواهد بود.

فرماندار مریوان اضافه کرد: درآمد پالایشگاه نفت در مریوان متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان بوده و به فرد یا افراد خاصی تعلق ندارد و تمام این درآمد به جامعه فرهنگی کشور باز می گردد.

وی ادامه داد: با توجه به تامین مواد اولیه این مینی پالایشگاه، علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمد پایدار در منطقه می توان از تردد فراوان تانکرهای سوخت رسان در جاده سنندج - مریوان کم کرده و در آینده نزدیک شاهد کاهش آمار تصادفات و برطرف کردن مشکلات زیاد در خصوص تردد خودروهای سنگین در این شهرستان باشیم.

وی گفت: سرمایه گذاری مولفه های مختلفی دارد که یکی از اساسی ترین این مولفه ها، فراهم کردن زمینه ها و بسترهای مناسب برای سرمایه گذاری است.

وی افزود: سرمایه گذاری در هر حوزه ای در استان کردستان و شهر مرزی مریوان به توسعه پایدار منطقه کمک بزرگی خواهد کرد.

فلاحی تصریح کرد: بی شک احساس امنیت و ایجاد اشتغال پایدار در هر کشوری نیازمند حمایت بخش های مختلف جامعه از جمله بخش خصوصی و نیازمند تدابیر دولت و مدیران ارشد آن است.

به گفته وی سرمایه گذاری در استان و مناطق مرزی مانند مریوان در کوتاه مدت باعث توسعه روز افزون زیر ساخت های استانی و شهرستانی در همه حوزه های عمرانی می شود.

فلاحی با اشاره به صادر شدن مجوز مینی پالایشگاه نفت در مریوان و حمایت شرکت بزرگ پالایش استان اراک از این طرح اظهار داشت: ایجاد اشتغال و بستر سازی مناسب جهت توسعه صنایع تبدیلی در حوزه نفت از برنامه های بزرگ این طرح عظیم است.

وی افزود: برای اجرای این پروژه بزرگ ملی بیش از ٤٧٠ میلیارد تومان سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: فاز اول این طرح بیش از٢٠٠ نفر اشتغالزایی دارد و در صورت ادامه فازهای بعدی، این طرح بزرگ برای بیش از ٥٢٠ نفر دیگر اشتغال ایجاد می کند.

قرار است صندوق ذخیره فرهنگیان ١٢٠میلیون دلار برای ساخت مینی پالایشگاه در مریوان سرمایه گذاری کند. این صندوق همچنین یک میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار برای ساخت شرکت پتروشیمی در بیجار سرمایه گذاری خواهد کرد.

مریوان در ١٣٠ کیلومتری غرب سنندج واقع شده است.