پتروشیمی کیان، آغازگر همکاری های مجدد ایران و آلمان

فرستادن به ایمیل چاپ

با حضور معاون وزیر نفت و مدیرعامل موسسه، قرارداد همکاری پتروشیمی کیان از شرکت های زیر مجموعه موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت لینده آلمان به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، مهندس مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در آئین امضای قرارداد همکاری پتروشیمی کیان و شرکت لینده آلمان، اظهار کرد: شرکت های آلمانی دارای سابقه حضور و همکاری طولانی در صنعت پتروشیمی ایران هستند و از افزایش همکاری میان شرکت های دو کشور حمایت می کنیم.

وی با اشاره به اینکه نهایی شدن این قرارداد نقطه آغاز همکاری های جدید صنعت پتروشیمی ایران با شرکت های صاحب نام خارجی است، افزود: در دوران تحریم روابط میان شرکت های ایرانی و آلمانی با برخی مشکلات مواجه بود که امید است در دوران پسابرجام بتوانیم این روابط را دوباره گسترش دهیم.

 


شاهدایی با بیان اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران میزبان مراسم امضای قرارداد دو شرکت پتروشیمی کیان و لینده آلمان بود و خود تضمین و یا قراردادی منعقد نکرد، اظهار داشت: پتروشیمی کیان یکی از مهمترین طرح های صنعت پتروشیمی است که در فاز ٢ عسلویه در حال اجراست.

شاهدایی به حضور شرکت های خارجی در دوران پسابرجام اشاره کرد و گفت: شرکت لینده آلمان از جمله شرکت هایی بود که در دوره تحریم، ایران را ترک کرد و در آن مقطع با ما قراردادی منعقد نکرد. این شرکت پس از برجام بلافاصله پیشنهادهای مختلفی در زمینه های EPC و همچنین سرمایه گذاری ارائه کرده تا فعالیت خود را آغاز کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: قرارداد تامین تکنولوژی و آماده سازی برای انجام طراحی پایه (FEED) واحد الفین پتروشیمی کیان می تواند زمینه ساز افزایش همکاری های آتی باشد.

لازم به ذکر است ٤٠ درصد پتروشیمی کیان متعلق به شرکت پتروفرهنگ از زیرمجموعه های موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان و ٥٨ درصد آن نیز متعلق به شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان است